Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Wspomnienie wielkiego prymasa z Mysłowic

  • 10.10.2018, 11:50
  • Bogusław Żogała
Wspomnienie wielkiego prymasa z Mysłowic
W związku z przypadającą 22 października 70. rocznicą śmierci kardynała Augusta Hlonda, 129. Muzealny Czwartek, który się odbył 4 października br. w siedzibie Muzeum Miasta Mysłowice poświęcono w całości przybliżeniu jego życia i działalności.

Wykład senatora Czesława Ryszki pt. „Kardynał August Hlond ze śląskiej rodziny - o rodzinie” poświęcono temu wielkiemu prymasowi Polski, pochodzącemu z Brzęczkowic. Czesław Ryszka jest politykiem, ale też autorem ponad 70 książek o tematyce religijnej oraz publicystą  w prasie katolickiej. Pochodzący z Lędzin-Goławca senator zgromadzonym przybliżył nie tylko epizody z życia duchownego, ale też m.in. skąd się wzięło mianowanie go od 19 maja br. Czcigodnym Sługą Bożym Kościoła katolickiego.

Tym rozważaniom towarzyszyła szesnastoplanszowa wystawa pt. „August Hlond - Prymas z Mysłowic (1881-1948)”. Wystawa wyczerpująco i przystępnie opisuje życie i dokonania śląskiego przedwojennego prymasa Polski.

Prelekcję Czesława Ryszki przeplatały pieśni w wykonaniu Danuty Chyckiej, która zaśpiewała trzy utwory z twórczości Antoniego Chlondowskiego, brata Augusta Hlonda.

Bogusław Żogała
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe