Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Rekompensaty za węgiel dla wdów i sierot – Sejm przyjął ustawę

  • 23.11.2018, 14:44
Rekompensaty za węgiel dla wdów i sierot – Sejm przyjął ustawę
Sejm uchwalił ustawę, która pozwoli na wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy wdowom i sierotom po zmarłych górnikach.

Przyjęta w październiku zeszłego roku ustawa przyznawała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń.

Nowa ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego uprawnia do otrzymania rekompensaty także te wdowy, wdowców i sieroty, którzy ustalone prawo do renty rodzinnej po pracowniku zmarłym w czasie trwania stosunku pracy.

Zgodnie z ustawą, rekompensatę za utracony deputat mają także otrzymać byli pracownicy przedsiębiorstw górniczych korzystający ze świadczeń przedemerytalnych i osoby uprawnione do rekompensaty na podstawie poprzedniej ustawy, które nie otrzymały rekompensaty do chwili obecnej.

W przypadku wdów i wdowców, ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie będzie pozbawiało te osoby prawa do rekompensaty. Świadczenie mogą otrzymać również emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ale zamiast emerytury lub tej renty pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Wnioski o wypłatę rekompensaty będzie można składać w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Rekompensaty mają być wypłacane od 1 czerwca 2019 r.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe