Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Wieża Sas do likwidacji. SRK czeka na decyzję władz miasta

  • 28.11.2018, 13:57
Wieża Sas do likwidacji. SRK czeka na decyzję władz miasta
Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozstrzygnęła przetarg na likwidację kolejnych obiektów na powierzchni kopalni Mysłowice. Wśród nich jest także wieża Sas, którą miasto chciało przejąć od górniczej spółki.

Wyburzenia na kopalni rozpoczęły się w tym roku. Z powierzchni ziemi zniknęły już m.in. budynek cechowni i basenu. We wrześniu SRK rozstrzygnęła przetarg na likwidację kolejnych obiektów, takich jak portiernia, kompleks sortowni, budynków nadszybia Łokietek i Sas, a także wieży Sas.

Kiedy w 2017 roku władze Mysłowic wycofały się z planów przejęcia terenów po kopalni, z inicjatywą zachowania symbolu zakładu - wieży szybu Sas – wyszedł radny Wiesław Tomanek. Miasto zadeklarowało wówczas chęć przejęcia obiektu, w styczniu w urzędzie miasta i na terenie kopalni odbyły się spotkania przedstawicieli Mysłowic i SRK, podczas których rozmawiano o możliwości przejęcia wieży. Do tej pory nie udało się jednak tych rozmów sfinalizować. - Rozmowy pomiędzy poprzednimi władzami a SRK zakończyły się jedynie wyrażeniem woli przejęcia wieży szybu SAS – informuje Natalia Wypiór z biura prasowego mysłowickiego magistratu.

Teraz, po rozstrzygnięciu przetargu na jej likwidację, SRK czeka na decyzję nowych władz miasta. Jak mówi Wojciech Jaros, rzecznik spółki, spółka wystosowała już pismo do prezydenta Wójtowicza z pytaniem, czy Mysłowice są zainteresowane przejęciem wieży. Od tego zależy planowanie prac rozbiórkowych na przyszłych rok.

Rozmowy prezydenta Wójtowicza z władzami SRK na temat terenów po kopalni „Mysłowice” są zaplanowane na piątek, 7 grudnia. - Celem nowych władz jest przejęcie wszystkich terenów – mówi Natalia Wypiór.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
YerbaMate
YerbaMate 29.11.2018, 21:34
8 lat Lasok z Królem "rewitalizowali" kopalnię aż zrewitalizowali. Teraz Wójtowicz z Lasokiem się dogadał i rączka rączkę myje. Ciekawe czy pan H. też tak gładko nawiązał współpracę?

Pozostałe