Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Są pieniądze dla Mysłowic na budowę rowerowego centrum przesiadkowego. Powstanie ponad 7 km dróg dla rowerzystów

  • 28.12.2018, 09:47 (aktualizacja 28.12.2018 10:50)
Są pieniądze dla Mysłowic na budowę rowerowego centrum przesiadkowego. Powstanie ponad 7 km dróg dla rowerzystów
Mysłowice otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych na budowę rowerowego centrum przesiadkowego bike&ride. W ramach inwestycji powstanie parking wraz z trasami rowerowymi obejmującymi Piasek, Stare Miasto, Promenadę, Brzęczkowice, Rymerę, dzielnicę Chopina i Bończyk.

Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego blisko 17 mln zł to kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

System bike&ride umożliwia bezpieczne pozostawienie roweru i kontynuację dalszej podróży komunikacją zbiorową. Główny parking dla rowerzystów powstanie w rejonie przejścia podziemnego przy ul. Oświęcimskiej, skąd rowerzyści będą mogli przesiąść się na pociąg lub autobus. Zadanie obejmuje nie tylko budowę samego parkingu, ale także zagospodarowanie tunelu łączącego ul. Oświęcimską z ul. Powstańców. W pierwszej kolejności projekt przewiduje m.in. remont i przebudowę istniejącego przejścia wraz z zadaszeniem nad zejściami, budowę windy, a także obiektów małej architektury, odtworzenie ruchomych schodów, budowę wiat na rowery oraz zadaszenia dla pasażerów czekających na komunikację miejską, powstanie pylonu samoobsługowego do naprawy rowerów, przebudowanie murów oporowych, montaż oświetlenia, a także nasadzenie drzew ozdobnych i trawy.

Drugi element inwestycji to budowa dróg rowerowych jako dróg dojazdowych dla budowanego parkingu, utworzenie miejsc postojowych w obrębie ul. Słupeckiej i ul. Armii Krajowej, a także na obszarze istniejącego już miasteczka rowerowego. Łącznie powstaną 54 miejsca postojowe dla rowerów. Dodatkowo w każdym punkcie postojowym będą znajdować się stacje naprawy rowerów.

Drogi rowerowe przebiegać będą przez ulice: Gwarków, Jana III Sobieskiego, Stawową, Kaczą, Strażacką, Powstańców, Portową, Oświęcimską, Ks. Kardynała A. Hlonda, Gen. Jerzego Ziętka, Adama Mickiewicza, Armii Krajowej, Mikołowską, Kwiatową, Morcinka, Fryderyka Chopina, Moniuszki oraz Promenadę. Łączna długość ciągów pieszo-rowerowych to 7498 mb.

Ogłoszenie przetargu na budowę systemu bike&ride jest planowane na lipiec 2019 roku, a rozpoczęcie robót na styczeń 2020 roku. Całość ma być gotowa do końca czerwca 2022 r.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Patek
Patek 28.12.2018, 13:10
Pieniądze są ale czy urzędników jak zwykle temat nie przerośnie i jak zwykle trzeba będzie zwrócić?

Pozostałe