Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Policja ostrzega przed kodami QR umieszczanymi na bankomatach

  • 28.12.2018, 13:18
Policja ostrzega przed kodami QR umieszczanymi na bankomatach
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.

Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy ich właścicieli bankomatów, tj. banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi. Przestępcy wprowadzają klientów w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie. Osoba, która zeskanuje zeskanuje kod QR z naklejki zostanie przekierowany do usługi SMS Premium, uruchomienie której spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie. Kody mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przestrzegam, że należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć na policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe