Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Aby zabawa z fajerwerkami nie skończyła się tragedią

  • 29.12.2018, 09:52
  • KMP Mysłowice/aa
Aby zabawa z fajerwerkami nie skończyła się tragedią
Sylwestrowa noc coraz bliżej, a wraz z nią tysiące hucznych zabaw. W tą jedną noc odpalonych zostanie więcej fajerwerków niż przez cały rok. Aby zabawa z fajerwerkami była przyjemnością, muszą być one używane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Wielu z nas Nowy Rok wita z hukiem i nie wyobraża sobie sylwestrowej nocy bez odpalenia fajerwerków. Jednak materiały pirotechniczne używane w nieodpowiedzialny sposób mogą doprowadzić do tragedii.

Policja przypomina podstawowe zasady korzystania z petard i sztucznych ogni:

  • zakupione petardy powinny mieć polski atest,

  • nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi,

  • czytaj instrukcje i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta, zwróć uwagę na ostrzeżenia,

  • nie odpalajmy petard będąc w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby,

  • nie podchodźmy i nie dotykajmy petard, które nie wybuchły,

  • nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz sprzedaży fajerwerków dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.

Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

KMP Mysłowice/aa
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe