Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Tradycyjnie Herody w Kosztowach

  • 31.12.2018, 11:09
  • Tomasz Wrona
Tradycyjnie Herody w Kosztowach
Jak każdego roku, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kosztowach pojawiła się grupa kolędnicza Herody, która odgrywała teatr, rozgrywający się na dworze króla Heroda w momencie, gdy przyszły wieści o tym, że narodził się Jezus w Betlejem.

Zatem Marszołek, wykonujący polecenia króla przyprowadza Żyda, który dokładnie informuje Króla o tym, co się tam stało. Jest tam moment rozważania Króla co robić, podsycany przez Diabła do czynów złych i Anioła do powstrzymania się od nich. Wreszcie przeważa decyzja zła, by wymordować dzieci. Dlatego Anioł wzywa Śmiertkę, by ukarała złego króla. Ta przybywa i pomimo błagań Heroda, ucina mu głowę. Po tym wszystkim Marszołek i Żyd wynoszą ciało Króla z pokoju, który na ten czas stał się teatrem domowym. Przedstawienie kończy się tradycyjnie śpiewanymi kolędami i pastorałkami. Zarówno tymi poważnymi („Wśród nocnej ciszy”, „Zagrzmiało, rômbało w Betlejym ziymi”), jak i tymi mało związanymi z narodzinami Jezusa („Hej kolynda, zabił świnia Molynda”). Na koniec kolędnicy śpiewają prośbę o datek, który zbiera Żyd. W końcu przedstawienia śpiewają świąteczne życzenia.

Mieszkańcy chętnie przyjmują kolędników. Nadają oni kolorytu świętom. Podkreślają nastrój. Uważa się też, że wizyta kolędników przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

Tradycja mówi, że kolędnicy powinni odwiedzać domy od 26 grudnia do 6 stycznia. Herody przez całe stulecia pojawiali się w tym czasie we wszystkich miejscowościach okolicy. Zarzucono ten zwyczaj w latach 60. i 70. XX wieku. Warto go przypomnieć, gdyż jest ciekawą tradycją znaną nie tylko we wschodniej części Śląska, ale też w zachodniej Małopolsce, gdzie jest bardziej pielęgnowany w obecnych czasach niż u nas.

Tomasz Wrona
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe