Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Straż pożarna przypomina o obowiązku odśnieżania dachów

  • 10.01.2019, 10:48
Straż pożarna przypomina o obowiązku odśnieżania dachów
Ostatnie opady śniegu, odwilże i przymrozki spowodowały, że na dachach zaczęła zalegać gruba warstwa mokrego i oblodzonego śniegu. Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu.

- Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. W czasie odwilży topniejący śnieg się rozpuszcza, ale wieczorem przymrozek powoduje, że tworzą się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia sople oraz nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi – przestrzega mł. bryg. Wojciech Chojnowski z komendy PSP w Mysłowicach. - Przypominam, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych – dodaje Chojnowski.

Obowiązek usuwania tego rodzaju zagrożeń spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów i wynika on z ustawy Prawo budowlane.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe