Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Od 22 stycznia można składać wnioski o wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy

  • 11.01.2019, 11:49 (aktualizacja 11.01.2019 12:05)
Od 22 stycznia można składać wnioski o wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy
22 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa o wypłacie rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla. Od tego momentu uprawnione osoby będą mogły składać wnioski o wypłatę świadczenia. Rekompensaty będą mogły otrzymać osoby pominięte w poprzedniej ustawie.

Ustawę, która pozwoli na wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy wdowom i sierotom po zmarłych górnikach Sejm uchwalił w listopadzie ubiegłego roku. Poprzednia ustawa, przyjęta w październiku 2017 roku, przyznawała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast m.in. wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń.

Na mocy nowej ustawy o świadczenia mogą się ubiegać nie tylko wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako pracownicy kopalń, ale także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w ubiegłym roku oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat poprzedniej ustawy.

Ustawa przewiduje jednorazową wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł. Wnioski można składać od 22 stycznia przez następnych 90 dni w wyznaczonych do tego miejscach. Wypłata rekompensat rozpocznie się 1 czerwca 2019 r.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe