Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Remont Bytomskiej i torowiska – kiedy?

  • 24.01.2019, 17:18
Remont Bytomskiej i torowiska – kiedy?
Kiedy rozpocznie się zapowiadany od dawna remont torowiska tramwajowego i ul. Bytomskiej, Starokościelnej, Szymanowskiego, Powstańców? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców Mysłowic. Poznaliśmy planowany termin rozpoczęcia tej inwestycji.

Modernizacja torowiska to inwestycja spółki Tramwaje Śląskie w ramach „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego - etap I”. Obejmuje on 26 zadań infrastrukturalnych w kilku miastach regionu oraz zakup taboru i specjalistycznych pojazdów technicznych. Wartość I etapu projektu to ponad 760 mln zł, w 393 mln zł to dofinansowanie uzyskane z funduszy unijnych. Jedną z części projektu jest modernizacja torowiska linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach na odcinku od ul. Bytomskiej do Powstańców.

Równolegle z modernizacją torowiska, wykonany ma zostać remont nawierzchni ulic, przez które przebiegają tory, a na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej, Krakowskiej, Towarowej i Szymanowskiego będzie wybudowane rondo. Ta część robót ma być finansowana przez miasto. Ile to będzie kosztować? Jeszcze nie wiadomo. - Obecnie dokumentacja projektowa jest na etapie opracowania. Koszty przebudowy będą wynikały po zakończeniu opracowania dokumentacji i kosztorysu inwestorskiego – odpowiada Zespół Prasowy mysłowickiego ratusza. W miejskim budżecie na ten rok nie przewidziano ani złotówki na przebudowę tych ulic. Pod znakiem zapytania stoją także inne miejskie inwestycje, które miały zostać wykonane przy okazji modernizacji torowiska. Nie ma zaplanowanych środków na modernizację pozostałych uliczek łączących ul. Towarową i Bytomską. W 2017 i 2018 r. wykonana została przebudowa ulic Matejki, Żwirki i Wigury, Wałowej i Jagiellońskiej. Kolejne miały być remontowane w II etapie. W kasie MZGK brakuje także na remonty elewacji kamienic przy ul. Bytomskiej, do których zakład się przygotowywał.

Podczas remontu także mysłowicki MPWiK będzie musiał uporządkować swoją podziemną sieć, m.in. podłączyć nowy, wybudowany kilka lat temu, wodociąg. Jak poinformował nas rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie Andrzej Zowada, uzgodnienia ze spółka wodociągowa właśnie trwają: - Na obecnym etapie wykonawca dokumentacji projektowej prowadzi ostatnie uzgodnienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w zakresie przebudowy urządzeń kanalizacyjnych znajdujących się w granicach inwestycji. Pozostały zakres dokumentacji projektowej jest już zrealizowany.

 

Przetarg na wiosnę, roboty latem

Pod koniec I kwartału br. Tramwaje Śląskie planują ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla tego zadania. - Zakładając, że procedura przetargowa przebiegnie bez większych komplikacji, chcemy podpisać umowę z wykonawcą w wakacje. Wtedy też (prawdopodobnie w sierpniu) mogłyby się rozpocząć roboty budowlane – dodaje Andrzej Zowada.

 

W Rudzie Śl. już po remoncie, w Sosnowcu trwają prace

W ramach „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego - etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską zrealizowane zostały do tej pory dwa zadania - w Rudzie Śląskiej i na granicy Zabrza i Bytomia. Kolejne dwa - oba w Sosnowcu - powoli dobiegają końca. Trwają również prace w Bytomiu oraz w Świętochłowicach. Podpisane są już umowy na prace na pograniczu Będzina i Sosnowca oraz w Dąbrowie Górniczej. Ponadto spółka Tramwaje Śląskie podpisała umowy z producentami tramwajów - firmą Pesa i firmą Modertrans - na dostawę odpowiednio 35 i 10 nowych wagonów – informuje Andrzej Zowada.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenada
Zenada 26.01.2019, 14:16
O remoncie wiadomo bylo od kilku lat jakim cudem nie zabezpieczono piemiedzy na remont kamiennic, przylaczenie ich do CO oraz zrobienie drog i chodnikow ?
Ludzie odpowiedzialni za budzet kpia sobie z mieszkancow

Pozostałe