Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Cmentarz żydowski został zdewastowany przez nastolatków. Najstarsza wandalka miała 13 lat

  • 25.01.2019, 12:39 (aktualizacja 25.01.2019 13:32)
Cmentarz żydowski został zdewastowany przez nastolatków. Najstarsza wandalka miała 13 lat Fot. Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga
Sprawcami zniszczenia nagrobków na cmentarzu żydowskim na Piasku, do którego doszło latem 2018 roku, okazała się grupa 12 i 13-latków. Rozliczeniem nieletnich za ten chuligański wybryk zajął się już sąd rodzinny.

Do dewastacji na cmentarzu przy ul. Stawowej doszło w okresie od 30 lipca do 20 sierpnia 2018 r. Za pierwszym razem wandale poprzewracali i potrzaskali ponad 20 kamiennych płyt nagrobnych, a później zniszczyli jeszcze 30 macew.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyli na policji społeczni opiekunowi cmentarza, jak również Stowarzyszenie Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jako sprawcy znieważenia miejsca spoczynku, które traktowane jest w polskim prawie jako przestępstwo, wytypowana została grupa nastolatków w wieku 12-13 lat: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Prokuratura Rejonowa w Mysłowicach nie stwierdziła, aby do zniszczenia doszło na tle rasistowskim.

Sprawą nieletnich wandali zajął się Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Mysłowicach. Ze względu na wiek, tylko jednej dziewczynce postawiono zarzuty. - Ponieważ ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich wskazuje jako minimalną granicę odpowiedzialności w związku z popełnieniem czynu karalnego wiek 13 lat, zarzucono popełnienie czynu karalnego jednej z tych osób, w stosunku do pozostałych zaś postępowanie wszczęto w celu ustalenia, czy osoby te wykazują przejawy demoralizacji – informuje Henryk Dudek z Oddziału Administracyjnego Sądu Rejonowego w Mysłowicach.

Wobec dwojga nieletnich postępowanie zakończyło się w ten sposób, że sąd udzielił im upomnienia. W stosunku do dwóch kolejnych 12-latków postępowanie zostało umorzone. - Odnośnie do dwojga nieletnich, w tym najstarszej z nieletnich, postępowanie pozostaje w toku – dodaje Henryk Dudek.

Co grozi 13-latce? Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich nie przewiduje stosowania kar, a jedynie stosowanie środków wychowawczych, w szczególnych wypadkach środka poprawczego. Sąd rodzinny może m.in. udzielić upomnienia, zobowiązać do naprawienia wyrządzonej szkody lub do wykonania określonych prac na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, czy też zastosować nadzór kuratora.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MTHJL RG
MTHJL RG 25.01.2019, 21:17
Moim zdaniem sąd powinien dla 13-latki ustanowić dozór kuratora sądowego oraz określoną liczbę godzin prac społecznych na cmentarzu żydowskim - do rozliczenia przez społecznych opiekunów cmentarza. Na wiosnę będzie okazja - porządki wiosenne na cmentarzu. Młody człowiek nie nauczy się szanować czegoś w co sam nie włożył wysiłku.

Pozostałe