Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Więcej pieniędzy na budżet obywatelski

  • 30.01.2019, 15:16 (aktualizacja 30.01.2019 15:39)
  • żet
Więcej pieniędzy na budżet obywatelski Fot. Pixabay
Zgodnie z nowymi przepisami, w miastach na prawach powiatu budżet obywatelski jest obowiązkowy. Ustawa reguluje także minimalną wysokość takiego budżetu. Dla Mysłowic oznacza to, że pula środków przeznaczonych na inwestycje wybrane przez mieszkańców powiększy się.

Zapisy o budżetach obywatelskich zostały wprowadzone rok temu ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, ale w praktyce przepisy te mają zastosowanie od 2019 r. Zgodnie z nowymi zasadami, władze gmin będących miastami na prawach powiatu mają obowiązek stworzenia budżetu obywatelskiego, a więc wydzielenia z budżetu gminy kwoty, o przeznaczeniu której zdecydują bezpośrednio mieszkańcy. Ustawa określa także wysokość budżetu obywatelskiego, która musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu. W Mysłowicach będzie to kwota około 1,75 mln zł, czyli o około 750 tys. zł więcej niż dotychczas.

W Mysłowicach odbyły się dotąd 3 edycje budżetu obywatelskiego. W ramach pierwszej, z 2016 roku, zagospodarowany został rejon Trójkąta Trzech Cesarzy na Górce Słupeckiej. Inwestycja została zrealizowana z rocznym poślizgiem. W 2017 roku głosami mieszkańców wygrało zadanie budowy skate parku i miasteczka rowerowego w dzielnicy Wesoła, które powinno zostać ukończone w tym roku. W roku 2018 wygrał projekt z Kosztów, polegający na budowie placu zabawowo-rekreacyjnego w Kosztowach.

Wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego muszą zostać określone przez przez radę gminy. Do 5 lutego radni mogą składać swoje propozycje do regulaminu Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, a prawdopodobnie na sesję w marcu przygotowany zostanie projekt uchwały w tej sprawie.

żet
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Meponis
Meponis 30.01.2019, 23:58
Trójkąt trzech cesarzy został zrealizowany? No bez przesady przecież całkowicie co innego miało być i ludzie na co innego głosowali ale potem okazało się że zwycięski projekt nie spełniał kryteriów czyli był technicznie niewykonalny, przekraczał budżet wielokrotnie a do tego były problemy własnościowe. Pozostałe budżety też leżą i kwiczą. W innych miastach realizuje się po kilkanaście projektów rocznie.

Pozostałe