Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

150 tys. zł ministerialnej dotacji dla MOK. Powstanie Kultowy Kinoteatr Znicz

  • 5.02.2019, 16:33
  • IP
150 tys. zł ministerialnej dotacji dla MOK. Powstanie Kultowy Kinoteatr Znicz
Do Mysłowickiego Ośrodka Kultury trafi z Narodowego Centrum Kultury 150 tys. złotych na projekt przeobrażenia filii w Brzezince w Kultowy Kinoteatr Znicz. To jeden z większych sukcesów infrastrukturalnych w dotychczasowej działalności instytucji.

Na ponad 500 złożonych wniosków zaledwie 62 zyskało aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród nich ten złożony przez Mysłowicki Ośrodek Kultury. Co więcej, mysłowicka placówka otrzymała największe dofinansowanie w województwie, wyprzedzając inne znane i aktywne placówki.

Jeszcze 1,5 roku temu z uwagi na zły stan infrastruktury mówiło się o zamknięciu filii MOK przy ul. Laryskiej. Teraz Kultowy Kinoteatr Znicz może stać się miejscem unikatowym, perłą na mapie regionu.

Jesienią 2018 roku, po przeprowadzonej termomodernizacji i częściowym remoncie wnętrza, odbyło się uroczyste otwarcie filii MOK mieszczącej się w byłym kinie Znicz. Dzięki dofinansowaniu ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych budynek dostał tzw. drugie życie. Teraz nadszedł czas na kolejne działania. Wniosek złożony przez dyrektora MOK zyskał uznanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu w 2019 roku przeobrażone i wyremontowane zostaną wnętrza Znicza.

- Dawne Kino Znicz jest jedyną placówką prowadzącą działalność kulturalną dla mieszkańców południowej części Mysłowic. Ogromny potencjał tego miejsca daje możliwość utworzenia kultowego kinoteatru i włączenia go w szlak technicznych zabytków kultury, z uwagi na doskonale zachowaną salę widowiskową i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat 60 - mówi Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury. - Ostatnie badania wskazują tę placówkę jako ważny punkt życia kulturalnego mieszkańców miasta oraz sygnalizują konieczność poszerzenia kulturalnej oferty instytucji. Realizacja projektu jest unikalną szansą na podniesienie jakości kulturotwórczych działań MOK, wprowadzenie nowatorskich metod animacji i edukacji artystycznej oraz zwiększenie dostępności do kultury, zwłaszcza w grupach osób społecznie wykluczonych. Utworzenie w obecnej operatorce minimuzeum kina im. Jana Ziemby, remont sali widowiskowej oraz zakup sprzętu podniesie standard naszej działalności, jednocześnie zwiększy atrakcyjność naszej oferty kulturowej. To będzie takie postawienie kropki nad Zniczem, który stanie się jedynym takim miejscem w regionie – dodaje Michał Skiba.

Zakres planowanych prac obejmuje remont sali widowiskowej, kino-operatorki i przylegających pomieszczeń, przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej sali widowiskowej i kino-operatorki, modernizacja okna sceny. Planowany jest także zakup nowego sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego wraz z wyposażeniem stanowiska oświetleniowca i akustyka. Do kabiny kinooperatora natomiast zakupione zostaną gabloty oraz regały potrzebne do ekspozycji sprzętu filmowego, w celu zaaranżowania tam minimuzeum kina im. Jana Ziemby, gdzie będzie można wejść, zobaczyć, dotknąć i włączyć zabytkowy sprzęt – z pewnością nie lada gratka dla fanów filmów i kina.

Całkowity przewidywany koszt powstania Kultowego Kinoteatru Znicz to ponad 181 tys. zł, z czego 150 tys. to dotacja pozyskana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe