Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

W Mysłowicach odbędą się uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego

  • 7.02.2019, 13:52
W Mysłowicach odbędą się uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego Fot. IP Trwają rozmowy władz Mysłowic ze śląskimi samorządowcami i szefami jednostek na temat obchodów rocznicy
W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu I powstania śląskiego, którego zarzewiem była masakra górników na terenie kopalni „Mysłowice”. Miasto przygotowuje się, aby godnie uczcić tę datę.

I powstanie śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919 r. Jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu powstania były wydarzenia, do jakich 15 sierpnia doszło na terenie mysłowickiej kopalni: oddział Grenzschutzu otworzył ogień do tłumu górników i ich rodzin oczekujących na zaległą wypłatę. Zginęło wówczas 7 górników, 2 kobiety i 13-letni chłopiec.

To właśnie na terenie kopalni w głównej mierze będą się odbywały uroczystości rocznicowe. Mysłowice będą organizować obchody we współpracy z samorządami innych śląskich miast. W tej sprawie odbyły się również spotkania władz miasta i szefów miejskich jednostek z dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich Haliną Biedą, Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim, Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem i Przewodniczącym Metropolii Kazimierzem Karolczakiem.

- Owocem dialogu jest wspólnie wypracowany wstępny plan obchodów, który zakłada rozpoczęcie uroczystości w Mysłowicach – informuje Zespół Prasowy Urzędu Miasta Mysłowice. Wstępny harmonogram obchodów zakłada m.in.: rajd rowerowy po miejscach pamięci narodowej w Mysłowicach, inscenizację wydarzeń sprzed 100 laty z 15 sierpnia 1919 r., koncert powstańczy na terenie pokopalnianym.

Dodajmy, że na sesji 31 stycznia Rada Miasta Mysłowice podjęła uchwałę w prawie ustalenia roku 2019 na terenie Miasta Mysłowice Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego.

 

Cztery koncepcje pomnika

W ramach obchodów 100-lecia zaplanowane jest również odsłonięcie nowego pomnika powstańców śląskich przy byłej kopalni „Mysłowice”. Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice, opracował 4 koncepcje pomnika. Przy wyborze najlepszego projektu będzie brana pod uwagę opinia mieszkańców. Na profilu facebookowym Muzeum Miasta Mysłowice można obejrzeć wszystkie projekty i wpisywać swój typ.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe