Poniedziałek, 18.02.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Poświęcono tablice z nazwiskami górników, którzy zginęli w mysłowickiej kopalni

  • 11.02.2019, 14:51
  • das
Poświęcono tablice z nazwiskami górników, którzy zginęli w mysłowickiej kopalni
10 lutego w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta msza w intencji wszystkich górników poległych w KWK „Mysłowice” i KWK „Mysłowice-Wesoła” oraz ich rodzin. Po mszy poświęcono tablice upamiętniające zmarłych tragicznie górników, które zostały przeniesione na Bończyk z terenu likwidowanej kopalni „Mysłowice”.

Mszę odprawił ks. Prałat Stanisław Puchała wraz z dziekanem dekanatu ks. Rafałem Ryszką i proboszczem z parafii św. Krzyża, ks. Piotrem Płonką. (…) Zgromadziliśmy się tu dziś, by uczcić pamięć poległych – mówił podczas homilii ks. prałat Puchała. – Jak wielką cenę zapłacili za dar górnictwa, zginęło 238 górników. To dramat dla tych, którzy zginęli ale też dramat ich rodzin i tych, których ta śmierć dotknęła. Jesteśmy tu po to, by pamięć o nich nie zaginęła (…). Tablice, które poświęcimy przypominają, że ci którzy zginęli nie przeminęli, dalej żyją w naszych sercach (…).

Podczas mszy odczytano 238 nazwisk górników, którzy w latach 1945 – 2003 stracili życie przy pracy w kopalni. Tablice zostały przeniesione na Bończyk w związku z trwającą likwidacją KWK „Mysłowice”. Pomnik poświęcił ks. prałat Stanisław Puchała, a wśród składających hołd poległym nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorza Tobiszowskiego, posłów Bożeny Borys-Szopy i Wojciecha Króla, dyrekcji i przedstawicieli kopalni Mysłowice-Wesoła, radnych, górników i górniczych rodzin.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe i chór miasta Mysłowice pod dyrekcją Adama Kolonki.

das

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
katrina
katrina 12.02.2019, 08:22
Skodę niech jeszcze raz pokropią, to może się sprzeda. MPWiK kiepsko pokropili i proszę co się stało.

Pozostałe