Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Matka Boża Mysłowicka wróciła do kościoła Mariackiego. Obraz zachwyca

  • 1.12.2016, 00:35 (aktualizacja 25.01.2018 11:03)
  • A. Starmach, fot. das, J. Źróbek
Matka Boża Mysłowicka wróciła do kościoła Mariackiego. Obraz zachwyca
Po dziewięciu miesiącach spędzonych w pracowni konserwatorskiej w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, obraz Matki Bożej Mysłowickiej powrócił do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w parafii św. Krzyża. Podczas renowacji dokonano ważnego odkrycia - dzieło powstało w średniowieczu, a nie – jak dotąd sądzono – w XVII wieku. Matkę Bożą Mysłowicką powitano w parafii w środę, 30 listopada.

 

 

W kościele odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Szkudło. Biskup nie krył zachwytu wizerunkiem Mysłowickiej Pani. Wpatrujcie się w jej dobre matczyne oczy zawsze, by szukać w nich pocieszenia i pomocy w trudach życia – zwrócił się do licznie zgromadzonych wiernych.

Uroczystość powitania obrazu była okazją do podziękowania tym, którzy przyczynili się do jego odnowy. Dla władz miasta i darczyńców proboszcz parafii św. Krzyża ks. Piotr Płonka przygotował reprodukcje ikony na pamiątkę tego dnia.

 

 

Powrót Matki Bożej Mysłowickiej rozpoczyna także obchody 400-lecia Jej obecności w naszym mieście. Pierwsze śladowe informacje o obecności dzieła w kościele NMP pochodzą z 1619 roku. Wskazują one, że dwa lata wcześniej, po pożarze świątyni, obraz został wywieziony z Mysłowic do Siewierza. Wrócił do przebudowanego już kościoła dopiero po ponad 100 latach. Czy i jak długo przed 1617 rokiem znajdował się w kościele Mariackim? Tego nie wiadomo.

 

Ponad 500 lat historii

Wiadomo natomiast, że obraz powstał około 1450 roku, czyli jest o wiele starszy, niż wcześniej sądzono. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań, historycy sztuki z ASP w Krakowie są przekonani, że dzieło powstało w dawnej stolicy Polski i było wzorowane na obrazie, który w niewiadomych okolicznościach na początku XV wieku przywędrował do Krakowa. Uważa się, że mógł on się znajdować w katedrze na Wawelu. W okresie gotyku na bazie tego pierwowzoru w krakowskich pracowniach  powstało wiele obrazów – badaczom znanych jest obecnie blisko 70. Z Krakowa kopie Matki Bożej rozprzestrzeniały się na tereny diecezji krakowskiej, która obejmowała wówczas także Mysłowice.

 

Nowa, ale taka jak kiedyś

Znajdujący się w ołtarzu kościoła, namalowany na trzech lipowych deskach wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, jest najstarszym i jednym z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej w naszym mieście. Poprzednią renowację, jak się dziś okazuje – nie do końca udaną, obraz przeszedł w 1999 roku.

Jak wyjaśnia ks. proboszcz Piotr Płonka, pod koniec 2015 roku mysłowiczanin Andrzej Hermanowicz, pisarz i podróżnik, robiąc fotografie dzieła do swojej nowej książki, zauważył na nim mocne spękania. Po bliższych oględzinach okazało się, że obraz jest w bardzo złym stanie i trzeba go szybko ratować. W styczniu został przewieziony do Krakowa, a w lutym rozpoczęły się prace konserwatorskie.

Na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP ikona przeszła najpierw gruntowne badania, po czym usunięto z niej wszystkie przemalówki oraz niewłaściwe materiały zastosowane podczas poprzednich konserwacji. W ten sposób odsłonięto pierwotny, średniowieczny malunek, który odnowiono, a częściowo – z powodu powstałych wcześniej zniszczeń – zrekonstruowano.

Odrestaurowany wizerunek Matki Boskiej różni się nieco od tego, który zapamiętali mysłowiczanie. Różnice można dostrzec np. na sukience, czy w układzie dłoni. Teraz jest on jednak bardzo zbliżony do oryginału sprzed ponad 550 lat.

Renowacja zabytku kosztowała niecałe 30 tys. zł. Koszty w całości zostały pokryte z Miejskiego Funduszu Ochrony Zabytków.

 

Na dniach w księgarniach św. Jacka ukaże się nowa książka wspomnianego Andrzeja Hermanowicza. Jeden z zawartych w niej esejów traktuje właśnie o Matce Bożej Mysłowickiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Starmach, fot. das, J. Źróbek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe