Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Najlepszy sposób sprawdzenia szczelności domu? Znamy odpowiedź!

  • 16.05.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Najlepszy sposób sprawdzenia szczelności domu? Znamy odpowiedź!
Każdy deweloper oferując do sprzedaży dom zapewnia, że posiada on wszelkie zalety i został wykonany w zgodzie z najwyższymi standardami. Jednak przed sfinalizowaniem zakupu, który najczęściej jest inwestycją na wiele lat, warto sprawdzić, czy te zapewnienia pokrywają się z rzeczywistością. Oczywiście – zwłaszcza w przypadkach, gdy nie uczestniczyło się w całym procesie budowlanym – bardzo trudno dokładnie sprawdzić wykonanie poszczególnych elementów domu. Jednak istnieją stosunkowo proste metody przetestowania jakości wzniesionego budynku np. pod kątem jego energooszczędności. Związane z tym parametry warto sprawdzić przed zakupem domu, gdyż koszty jego ogrzewania zajmują poczesne miejsce w wydatkach na eksploatację.

Prosta metoda sprawdzenia szczelności domu

Najprostszą metodą sprawdzenia szczelności domu jest wykonanie tzw. próby ciśnieniowej. Polega ona na celowym wytworzeniu różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aby osiągnąć ten stan uszczelnia się wszystkie celowe otwory budynku, a następnie – w zależności od okoliczności – wtłacza się bądź wyciąga odpowiednią ilość powietrza za pomocą specjalnego wentylatora. Podczas dwukrotnie przeprowadzonej próby bada się ilość niekontrolowanych wymian powietrza. Oczywiście im mniejszych jest ich współczynnik tym lepiej – energooszczędny dom w minimalnym stopniu „wypuszcza” zgromadzone w nim powietrze. Pozwala to zredukować do minimum koszty jego ogrzewania, gdyż ciepło jest zatrzymywane w budynku na bardzo długi czas.

Wykonanie takiej próby pozwala jednoznacznie przekonać się, czy zapewnienia dewelopera co do poziomu energooszczędności budynku są prawdziwe. Poza tym dzięki temu badaniu można zlokalizować miejsca, które „przepuszczają” powietrze, co z kolei umożliwia naprawienie pewnych elementów. Warto pamiętać, że nieszczelność domu może wynikać nie tylko z zamontowania złej jakości drzwi, czy okien. Nawet nieodpowiednio wykonana instalacja elektryczna bywa powodem sporych utrat ciepła w domu. A to wszystko przekłada się na wysokie rachunki w sezonie grzewczym, który w Polsce jest wyjątkowo długi.

 

Domy o bardzo wysokim standardzie energooszczędności

Obecnie w Polsce normy dla nowego budownictwa przewidują współczynnik 3,0 wymian na godzinę, przy wentylacji grawitacyjnej oraz 1,5 przy wentylacji mechanicznej. Jednak są na naszym rodzimym rynku deweloperzy oferujący domy w wyższym standardzie energooszczędności. Należy do nich budowniczy śląskiego „Osiedle Sielanka”. Wzniesione przez niego domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach i Mikołowie charakteryzują się szczelnością na poziomie połowy normy krajowej. Co za tym idzie są to domy niezwykle tanie w eksploatacji, gdyż ich właściciel ponosi minimalne koszty ogrzewania. Efekt ten jest osiągany dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i materiałów budowlanych, co sprawia, że „Osiedle Sielanka” może zostać uznane za wzór w spełnianiu nowoczesnych standardów energooszczędności.

Grupa Tipmedia
Podziel się: